Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to) 

STOP wypalaniu traw

Email Drukuj PDF

Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli prowadzi kampanię społeczną, ostrzegającą mieszkańców przed zgubnym skutkiem wypalania traw. – Temat jest poważny. Mimo wielu nieszczęść, do jakich dochodzi przy wypalaniu traw, każdej wiosny proceder rusza na nowo. Niektórzy rolnicy i działkowcy nie zważają na ryzyko pożarów, a nawet zagrożenie ludzkiego życia. Dlatego jest to temat, o którym trzeba wciąż mówić – tłumaczy Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski.

O tym, jak duża jest skala zjawiska, najlepiej świadczą liczby: w 2012 roku, tylko w miesiącach marzec-kwiecień doszło na terenie Powiatu Stalowowolskiego do aż 376 pożarów, z czego znakomita większość była spowodowana właśnie wypalaniem traw. Ogień zabija, niszczy przyrodę, często pozbawia ludzi dobytku. Dlatego podpalanie łąk i traw jest karalne. Zabrania tego m.in.: Ustawa o ochronie przyrody, a konkretnie art. 45 mówiący, że "zabrania się wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin" oraz art. 59 mówiący, że " kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów lub trzcin podlega karze aresztu albo grzywny". Jasno określają to również Kodeksy wykroczeń oraz karny. – Nie wielu rolników zdaje sobie również sprawę, że za wypalanie traw mogą zostać również pozbawieni unijnych dopłat bezpośrednich – zwraca uwagę wicestarosta Sołtys.

W ramach kampanii ostrzegającej przed negatywnymi skutkami tego rodzaju działania, Starostwo Powiatowe – przy dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, zrealizuje w kwietniu cykl audycji o charakterze edukacyjnym na antenie Radia Leliwa. Ponadto, zorganizowany został również konkurs na plakat promujący kampanię. Jego adresatem była młodzież szkolna z terenu Powiatu Stalowowolskiego. – Ku naszemu zaskoczeniu cieszył się on ogromnym zainteresowaniem. Wpłynęło w sumie aż 291 prac. Cieszy nas, że dzieci i młodzież tak dobrze rozumieją problem i potrafią go wyrazić w artystyczny sposób – mówi Grzegorz Janiec, naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska, odpowiadającego za realizację kampanii.

Na komisji konkursowej największe wrażenie zrobiła praca Anny Dul – uczennicy II klasy Gimnazjum Nr 2 w Stalowej Woli. Jej zwycięski rysunek znajdzie się na oficjalnych plakatach kampanii, które wkrótce pojawią się w każdej gminie Powiatu Stalowowolskiego. II miejsce zajęła praca Diany Dąbek – również uczennicy stalowowolskiego Gimnazjum Nr 2, a III – rysunek Karoliny Wojtali z VI klasy PSP w Rzeczycy Długiej. W dniu 21 marca laureaci otrzymali z rąk wicestarosty Mariusza Sołtysa atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy. Oprócz tego, komisja przyznała również 10 wyróżnień. Autorami wyróżnionych prac są:

  1. Agnieszka Skrzypek - klasa IE Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Stalowej Woli
  2. Wiktoria Zarzycka - kl Vd – Szkoła Podstawowa nr 3 w Stalowej Woli,
  3. Maria Bajak - kl IE Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Stalowej Woli,
  4. Paulina Bogdanienko - kl III Gimnazjum – Zespół Szkół im. ks. J. Popiełuszki w Bojanowie
  5. Oliwia Słomiany - kl V PSP w Krzakach,
  6. Agnieszka Dwojak - kl III B, PSP nr 12 w Stalowej Woli
  7. Dawid Ziarno - kl IVc Publiczna Szkoła Podstawowa nr 11 im. Szarych Szeregów w Stalowej Woli
  8. Julia Tutak - kl III PSP Pilchów
  9. Filip Krzych - kl IV A Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Jastkowicach
  10. Kacper Piotrowski - kl I PSP w Woli Rzeczyckiej

Agnieszka Dwojak ze Stalowej Woli zdobyła za swoją pracę wyróżnienie


Filip Krzych z Jastkowic z wyróżnioną pracą

Julia Tutak z Pilchowa zdobyła wyróżnienie w konkursie. Gratulacje składa jej wicestarosta Mariusz Sołtys

Laureatka III miejsca - Karolina Wojtala z Rzeczycy Długiej

Praca, która zwyciężyła w konkursie. Jej autorką jest Anna Dul ze Stalowej Woli

Pracy Diany Dąbek ze Stalowej Woli zajęła II miejsce w konkursie

Wicestarosta Mariusz Sołtys wręcza nagrodę Dianie Dąbek za zajęcie II miejsca

Wicestarosta Mariusz Sołtys wręcza nagrodę laureatce III miejsca - Karolinie Wojtali

 

Powiat Stalowowolski

 

BIP Powiat Stalowowolski

 Biuletyn Powiatu Stalowowolskiego

Edukacja Powiat Stalowowolski

Decydujmy Razem w Powiecie StalowoowlskimPolecamy

ikonka_galeria2


Gmina Bojanów Gmina Pysznica Gmina Radomyśl Stalowa Wola zaklikow Gmina Zaleszany 
 Welcome to RJSC