"Do broni" - wojna i propaganda w plakacie 1939-1989"

Zdarzenia

Tytul:
"Do broni" - wojna i propaganda w plakacie 1939-1989"
Kiedy:
środa, 14. listopad 2018, 09:00 godz. - wtorek, 20. listopad 2018, 20:00 godz.
Kategoria:
Wydarzenia w Powiecie Stalowowolskim

Opis

Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli i Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zapraszają na wystawę "Do broni" - wojna i propaganda w plakacie 1939-1989".

„Nie ustaniem w walce, siłę słuszności mamy i mocą tej słuszności wytrwamy i wygramy” – to hasło jednego spośród 40 plakatów prezentowanych na wystawie.
Druk wydany w Londynie nawiązywał wprost do pieśni Związku Polaków w Niemczech, która powstała wraz z narodzinami Rodła – znaku z którym identyfikowała się polska mniejszość na terenie III Rzeszy.

Od 5 listopada można zobaczyć więcej tego typu haseł i nawiązań.Ściany sali kameralnej Spółdzielczego Domu Kultury wypełniają reprodukcje wybranych afiszy, z których większość pochodzi z lat 1939-45.

Na wystawie można porównać zastosowane rozwiązania, ponieważ plakaty reprezentują zarówno polską propagandę wojenną i propolską propagandę na Zachodzie,
ale także propagandę niemiecką skierowaną do Polaków, a także propagandę komunistyczną oraz PRL-owską. Plakaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie, Galerii Plakatu w Krakowie oraz Biblioteki Jagiellońskiej.

Wystawa ta jest narracją o środkach i narzędziach, za pomocą których walczące strony chciały przekonać do swych racji.
Zwiedzający, znając już bieg historii, samodzielnie ocenią na ile zaprezentowane przykłady wywarły zamierzony przez ich twórców i kolporterów efekt.

Wystawę można oglądać do 20 listopada 2018 r. w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli.